Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An air-track glider of mass 0.100 kg is attached to the end of a horizontal air

ID: 2046380 • Letter: A

Question

An air-track glider of mass 0.100 kg is attached to the end of a horizontal air track by a spring with force constant 20.0 N/m. Initially the spring is unstreched and the glider is moving at 1.50 m/s to the right. With the air track turned off, the coefficient of kinetic friction is u_k=0.47.

1. How large would the coefficient of static friction u_s have to be to keep the glider from springing back to the left when it stops instanteniously?

2. If the coefficient of static friction between the glider and the track is u_s = 0.50, what is the maximum initial speed v_1 that the glider can be given and still remain at rest after it stops instantaneously?

Explanation / Answer

Using the conservation of energy for both parts. part 1. we have. mv^2/2+kx^2/2=const. so mv0^2=kx1^2. so x1=v0*sqrt(m/k) where x1 be the maximum distance. x1=0,11(m). ---------------- part 2. we have. mv0^2/2-mgµ*x=kx^2/2. so we have. kx^2/2+mgµ*x-mv0^2/2=0. so 10x^2+0,46x-0,11=0. solve this we have. x=0,084(m) Share: by email on facebook on twitter

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote