Two capacitors, C1 = 5.0 µF and C2 = 12.0 µF, are connected in series, and a 9.0
ID: 2046488 • Letter: T
Question
Two capacitors, C1 = 5.0 µF and C2 = 12.0 µF, are connected in series, and a 9.0 V battery is connected across them.a) Find the equivalent capacitance, and the energy contained in this equivalent capacitor. (b) Find the energy stored in each individual capacitor.Show that the sum of these two energies is the same as the energy found in part (a). Will this equality always be true, or does it depend on the number of capacitors and their capacitances?(c) If the same capacitors were connected in parallel, what potential difference would be required across them so that the combination stores the same energy as in part (a)?
Which capacitor stores more energy in this situation?
Explanation / Answer
C1 = 5 uF C2 = 12 uF a) C = C1C2/(C1+C2) = 3.53 uF energy = 0.5 (3.53) x 10^-6 x 81 = 142.9 x 10^-6 J b)E1 = 0.5 C1 * V1^2 V1 = 12/(17) * 9 = 6.35 V so E1 = 0.5 * 5 x 10^-6 x 6.35^2 = 100.8 x 10^-6 J similarly V2 = 5/17 * 9 = 2.65 V => E2 = 0.5 x 12 x 10^-6 x 2.65^2 = 42.135 x 10^-6 J E = E1+E2 = 100.8+42.135) x 10^-6 = 142.935 x 10^-6 J which is equal to energy found in part 1 c) E = 142.935 x 10^-6 J connected in parallel so voltage is common => energy = 142.935 x 10^-6 = 0.5 *V^2 * (C1+C2) => V = 4.1 V 12 uF stores more energy in this case
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.