An archer fits a 0.31-kg arrow to a bowstring and then uses an average force of
ID: 2055831 • Letter: A
Question
An archer fits a 0.31-kg arrow to a bowstring and then uses an average force of 130 N to draw the string back 1.1 m. If the archer releases the arrow at an angle of 45 degrees above the horizontal, from a height of 1.5 m, what is the maximum height the arrow will reach? Assume all the energy stored in the bowstring is transferred to the arrow and neglect air resistance.
answer options:
(A) 11 m
(B) 13 m
(C) 49 m
(D) 25 m
I just started answering others questions on here and hate when no answers are rated. You WILL be given the rating you deserve. Thank you!
Explanation / Answer
We use conservation of energy to find it's initial velocity
Elastic PE = 0.5Fx = 0.5( 130)(1.1) J
Kinetic energy = 0.5mv^2
0.5( 130)(1.1)= 0.5( 0.31)v^2
solving for v= 21.5 m/s aprx
Max height =( vsin)2/2g = ( 21.5 sin45)^2 / 19.6 =11.788 m apprx
adding to it the height = 1.5 m = 13 m aprx ( corrcet option is B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.