A 2.70 kg block is initially at rest on a horizontal surface. A horizontal force
ID: 2056843 • Letter: A
Question
A 2.70 kg block is initially at rest on a horizontal surface. A horizontal force of magnitude 6.2948 N and a vertical force are then applied to the block (Fig. 6-17). The coefficients of friction for the block and surface are Mus = 0.4 and Muk = 0.25. Determine the magnitude of the frictional force acting on the block if the magnitude of is (a) 10.0 N and (b) 13.0 N. (The upward pull is insufficient to move the block vertically.)Explanation / Answer
when p=10N N=mg-P=2.7*9.81-10=16.487 N µsN=0.4*16.487=6.5948 > 6.2948 N hence block doesnt move and friction force=6.2948 N P=13N N=2.7*9.81-13=13.487 N µsN=13.487*0.4=5.3948 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.