A mass of 5. 0 Kg is resting on a horizontal, frictionless surface. It is attach
ID: 2057762 • Letter: A
Question
A mass of 5. 0 Kg is resting on a horizontal, frictionless surface. It is attached to a spring which has a spring constant of of 1200 N/m and a relaxed length of 0. 75 m. The other side of the spring is firmly attached to a wall. On the above mass, just opposite to the point where the spring is attached, a string is attached which runs over a massless, frictionless pulley to a mass of 8. 0 kg hanging below. The gravitational field is 10. 0 N/Kg.A] If the system is released from rest with the spring in its relaxed state, what is the maximum extension of the spring?
B] What is the maximum kinetic energy of the system.
Please provide all work and explanations.
Explanation / Answer
a)tension in the rope due to 8kg mass=T=mg=10*8=80N same tension acts on the 5kg mass as the pulley is mass less let extension in the spring be x thus kx=T x=T/k=80/1200=0.07meters=7cm..maximum extension of the spring b)maximum kinetic energy=1/2[kx^2]=[1200*0.07]/2=42J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.