A rigid rod with mass 20 kg and length L is attached to a wall by a frictionless
ID: 2057842 • Letter: A
Question
A rigid rod with mass 20 kg and length L is attached to a wall by a frictionless pivot as shown. A mass of 5 kg hangs from the rod at (3/4)L, and a string is attached at L. The center of mass of the rod is at L/2. The angle theta is 26o, and L is 2 m.
Determine the magnitude of the tension T.
Find the magnitude and direction of the reaction force acting at the pivot.
Suppose the string with tension T suddenly broke. Find the torque about the pivot at the instant it snapped.
Any help would be really appreciated!
Explanation / Answer
vertical forces :
Tsin + Ncos = mg + Mg
horizontal force provides the normal reaction.
=> Tcos = Nsin
say N, reaction force acting at an angle to the vertical
now the net torque = 0
=> Tsin(L) - mg(3/4)L -Mg(L/2) = 0
=> T = 313.7N
and solving for
we get = 68.25 from vertical
and magnitude of N = 303.56 N
at the instant snapped : net torque : 20(1) + 5(0.75*2) = 275N-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.