An electron is accelerated from rest through a potential difference of 501V insi
ID: 2060244 • Letter: A
Question
An electron is accelerated from rest through a potential difference of 501V inside an electron gun. This electron gun happens to be located inside a Helmholtz coil (R = 50cm, N = 101). At the moment the electron is launched, the Helmholtz coil has a current of 1.2A passing through it and is oriented so that the magnetic field it generates points in the positive z-direction (out of page).If the electron is launched in positive x-direction (to the right), then what is the radius of the electron’s path?
Explanation / Answer
(1) First lets calculate the speed of the electron Kinetic energy equals to the change of potential energy mv^2/2=q*V then v=sqrt(2qV/m)=13.8*106 m/sec (2) magnetic field of the coil is given by B=(µ*n*I/R)*(4/3)^1.5=0.000506 T (3) Then given the electron with speed v in a magnetic field, lets calculate the radius R=m*v/(q*B)=0.155 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.