A 240 resistor is in series with a 0.110 H inductor and a 0.600 F capacitor. a)C
ID: 2060617 • Letter: A
Question
A 240 resistor is in series with a 0.110 H inductor and a 0.600 F capacitor. a)Compute the impedance of the circuit at a frequency of f1= 500 Hz and at a frequency of f2= 1000 Hz. Enter your answer as two numbers separated with a comma.b)In each case, compute the phase angle of the source voltage with respect to the current. Enter your answer as two numbers separated with a comma. c)State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 500 Hz d)State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 1000 Hz A 240 resistor is in series with a 0.110 H inductor and a 0.600 F capacitor. a)Compute the impedance of the circuit at a frequency of f1= 500 Hz and at a frequency of f2= 1000 Hz. Enter your answer as two numbers separated with a comma.
b)In each case, compute the phase angle of the source voltage with respect to the current. Enter your answer as two numbers separated with a comma. c)State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 500 Hz d)State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 1000 Hz a)Compute the impedance of the circuit at a frequency of f1= 500 Hz and at a frequency of f2= 1000 Hz. Enter your answer as two numbers separated with a comma. b)In each case, compute the phase angle of the source voltage with respect to the current. Enter your answer as two numbers separated with a comma. c)State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 500 Hz d)State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 1000 Hz b)In each case, compute the phase angle of the source voltage with respect to the current. Enter your answer as two numbers separated with a comma. c)State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 500 Hz d)State whether the source voltage lags or leads the current at a frequency 1000 Hz
Explanation / Answer
at f1
impedance due to C = 1/2*500*.6*10^-6 = 530.51
impedane due to L = 2*500*.110 = 345.577
impedane due to C and L =184.94
total impedance = (240^2+184.94^2) = 302.9
at f2
impedance due to C = 1/2*1000*.6*10^-6 = 265.26
impedane due to L = 2*1000*.110 = 691.15
impedane due to C and L =425.894
total impedance = (240^2+425.894^2) = 488.86
a) 302.9,488.86
b) angle at f1 = arccos(240/302.9) = 37.59
angle at f2 = arccos(240/488.86) = 60.59
c) first case capacitance is higher so voltage lags current
d inductance impedance is higher so voltage leads current
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.