Scientist want to place a 4200kg satelite in orbit around Mars. They plan to hav
ID: 2060710 • Letter: S
Question
Scientist want to place a 4200kg satelite in orbit around Mars. They plan to have the satelite orbit a distance equal to 1.5 times the radius of Mars above the surface of the planet. Here is some information that will help solve this problem: Mmars=6.4191x10^23kg rmars=3.397x10^6m G=6.67428x10-^11 N-m^2kg^2 What is the force of attraction between Mars and the satelite and what speed should the satelite have to be in a perfectly circular orbit? and how much time does it take the satelite to complete one revolution?Explanation / Answer
mass of the satellite m = 4200 kg ,
Mmars=6.4191x10^23kg rmars=3.397x10^6m
G=6.67428x10-^11 N-m^2kg^2 , distance R = 1.5rmars+rmars = 2.5rmars
force of attraction
F = GMm/R^2
solving we get
F = 2493.32 N
speed v = GM/R = 2.245 km/s
time period T = 2R/v = 23756.3 sec = 395.93 min = 6.598 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.