Answer the following: During takeoff a jet aircraft goes from 0km/hr to 720km/hr
ID: 2060720 • Letter: A
Question
Answer the following:During takeoff a jet aircraft goes from 0km/hr to 720km/hr in 10 seconds
a. What is the initial speed of the Jet Aircraft during the takeoff? m/s
b. What is the final speed of the Jet Aircraft during the takeoff? m/s
10. Answer the following:
a. What is the average speed of the Jet Aircraft during takeoff? m/s
b. Calculate the distance covered by the Jet Aircraft during the takeoff? m
c. What is the acceleration of the Jet Aircraft during the takeoff? m/s2
d. Calculate the force acting on the Jet Aircraft during the takeoff? N
Explanation / Answer
initial speed =0 final speed = 72 x 5/18 = 20 m/s we have a=(v-u)/t = 20-0)/10 = 2m/s^2 distance covered s= ut+0.5at^2 =0+ 0.5x2x10^2 =100m avg speed = total distance /total time =100/10 = 10m/s acceleration a= 2m/s^2 force = mass x acceleration = mass of air craft x 2 =2x mass of aircraft N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.