Assume: for all 200 coils, each side of the square a = 1.72 cm and the length of
ID: 2062885 • Letter: A
Question
Assume: for all 200 coils, each side of the square a = 1.72 cm and the length of the solenoid L = 24.2 cm.NOTE: Everything must be in MKS units!
NOTE: µo = 1.26x10-6 in MKS units (T*m/A).
a) Suppose you set the current of I = 2.81 A, and vary the number of turns of the coil (with a and L the same for each coil). Find the slope of this straight line.
T/turn
b) Suppose you use a coil with 937 turns, and vary the current I. Find:
1) n, the number of turns per length: turns/m
2)the slope of this straight line: T/A
Explanation / Answer
a) B/N = 1.26*10^-6*2.81/.242 = 1.46*10^-5 T/turnRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.