Assume your car consumes 200 gallons of gasoline per year and that gasoline can
ID: 973899 • Letter: A
Question
Assume your car consumes 200 gallons of gasoline per year and that gasoline can be represented entirely by C_8H_18. Gasoline has a density of 0.85 g/cm^3. Combustion of C_8H_18 leads to CO_2 and H_2O. A) How many kg of CO_2 does your driving contribute to the atmosphere every year? B) How many ppb CO_2 are added to the atmosphere? C) There is a claim that 1 billion vehicles now cruise the planet. If they all are similar consumers as you, how much CO_2 do they add to the atmosphere overall, per year? Approximate number of moles of air in the atmosphere = 1.8 times 10^20 moles.Explanation / Answer
1 gallon = 3.78541 liters
200 gallons = 200 x 3.78541 L =757.08 L = 757082 ml
gasoline mass = vol x density = 757082 ml x 0.85 g/ml = 643519.7 g ( 1 cm3 = 1ml)
gasoline moles mass/ molar mass = 643519.7 /114.23 = 5633.5437 moles
balanced equation of combustion is
C8H18 + 12.5 O2 ----> 8 CO2 + 9H2O
A) CO2 moles produced = 8 x C8H18 moles = 8 x 5633.5437 = 45068.35
CO2 mass in g = moles x molar mass of CO2 = 45068.35 x 44.01 = 1983458 g = 1983.46 kg
B) CO2 in ppb = ( 10^9 x CO2 moles) / moles of air = (10^9 x 45068.35 /1.8x10^20)
= 2.5 x 10^ -7 ppb CO2 is added
C) 1million means 10^6 , hence total ppb CO2 added = 10^ 6 x 2.5x10^ -7 = 0.25 ppb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.