Assume your car will lose 30% of its market value the first year and further los
ID: 2773288 • Letter: A
Question
Assume your car will lose 30% of its market value the first year and further lose $4,000 each year thereafter (i.e. by the end of the first year, your used car can will be sold for $25,000 × (1-30%) = $17,500 on the used car market; and will be sold for $17,500-$4,000=$13,500 on the used car market by the end of year 2; and so on).How much will your used car be worth by the end of year 3 and year 4? Please fill the used car value in the market value schedule.
Year 1
Year 2
Year 3
Year 4
Ending Car Value
$17,500
$13,500
Year 1
Year 2
Year 3
Year 4
Ending Car Value
$17,500
$13,500
Explanation / Answer
Ending car value in Year 3 is = $13500- $4000 = $9500
Ending car value in Year 4 is = $9500- $4000 = $5500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.