A traveling wave on a string is given by y(x,t) = (2.0cm)sin2( (8.33m -1 )x + (4
ID: 2065041 • Letter: A
Question
A traveling wave on a string is given by y(x,t) = (2.0cm)sin2( (8.33m-1)x + (440 s-1)t ).
A)Find it's wavelength, frequency, speed, and direction of propagation.
B) Calculate the displacement y of a point on a string at x = 0.015m at t=0. Note that the angle of the sine function is in radians.
Explanation / Answer
y(x,t) = A sin(kx + ?t) y(x,t) = (2.0cm)sin( 2p*8.33m-1)x + 2p*440 s-1)t ) >>>>> ? = 2p/k = 1/8.33 = 0.120 m >>>>> f = ?/(2p) = (2p*440 s-1)/(2p) = 440 Hz >>>>> v = ?*f = 0.120 * 440 = 52.8 m/s >>>>> direction of propagation = -x --------------------------------------------------------- b) y(x,t) = (2.0cm)sin((2*3.14*8.33)*0.015 + (2p*440 s-1)* 0 ) = (2.0cm)sin((2*3.14*8.33)*0.015) = 1.413 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.