At a recent rock concert, a dB meter registered 128 dB when placed 2.30 m in fro
ID: 2066359 • Letter: A
Question
At a recent rock concert, a dB meter registered 128 dB when placed 2.30 m in front of a loudspeaker on the stage.(a) What was the power output of the speaker, assuming a hemispherical radiation of the sound and neglecting absorption in the air?
W
(b) How far away would the intensity level be a somewhat reasonable 85 dB?
m
I was able to find the Intensity given B=10log(I/Io)
I=6.31W/m^2
I stupidly assumed that I just needed to use the equation P=IA, but it doesn't seem to be working. I seem to have my area wrong, I am using 4(pi)r^2. This is the one that the book is using.
For b) 324.9m is correct, which is how I found that my intensity must be correct.
Any help past this point would be greatly appreciated.
Explanation / Answer
Part A)
You seem to be doing everyhting correctly.
First find the intensity at the location of 2.3 m using B = 10 log (I/Io)
You will get, as you have found, an intensity of 6.31 W/m2
Then, yes, since I = P/A, P = IA
P = (6.31)(4)(2.3)2
P = 419 Watts
Part B)
B = 10 log (I/Io)
85 = 10log(I/1 X 10-12)
I = 3.16 X 10-4 W/m2
A = P/I
4r2 = (419)/(3.16 X 10-4)
r = 183.2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.