A trapeze artist performs an aerial maneuver. While in a tucked position, as sho
ID: 2066386 • Letter: A
Question
A trapeze artist performs an aerial maneuver. While in a tucked position, as shown in Figure A, she rotates about her center of mass at a rate of 5.79 rad/s. Her rotational inertia about this axis is 19.7 kg·m2. A short time later the aerialist is in the straight position, as shown in Figure B. If the rotational inertia about her center of mass in this position is 32.5 kg·m2, what is her rotational speed? Answer in rpm.
The figure A is literally a girl in a tuck doing a flip the figure B is in a laid out position obviously changing her center of mass.
Explanation / Answer
moment of inertia I1=19.7 kg·m2
angular speed 1=5.79 rad/s
moment of inertia I2=32.5kg·m2
angular speed 2
according to law os conservation of algular momentum
I11=I22
2=19.7*5.79/32.5=3.509=3.509*60/2*3.14rad/s=33.53rpm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.