Obviously, from the point of view of efficiency, the high the EER the better, bu
ID: 2071673 • Letter: O
Question
Obviously, from the point of view of efficiency, the high the EER the better, but a higher EER is typically accompanied by a higher price. Consider two 12,000-Btu air conditioners, one with an EER of 7.8 and the other with an EER of 10. Difference in price. Is about 70 dollars. Assuming that the air conditioner will be operated for 6 hours daily during months every year, how long will it take to break even financially if you purchase the more expensive unit? Take the cost of electricity to be 0.10 dollar/(kilowatt hour). Less than a year about two years about three years about four years more than five yearsExplanation / Answer
about four years 6 x 30 x 4 = 720 hrs energy saved = 720 x 1055 x (10 - 7.8)/10 = 167.1 kwh per year cost = .1 x 167.1 = 16.71 $ so for 70 $ = 70/16.71 = 4.1 yeears
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.