Forces in rotational motion An amusement park ride called the Rotor consists of
ID: 2075897 • Letter: F
Question
Forces in rotational motion
An amusement park ride called the Rotor consists of a room in the shape of a vertical cylinder 3.67 m in radius which, once the riders are inside, begins to rotate, forcing them to the wall. When the room reaches the angular speed of 2.8 rad/s, the floor suddenly drops out. It is deemed that this rate of rotation will be sufficient to keep a 400 lbf person pinned against the wall of the cylinder.
What is the minimum angular speed required to keep a 200 lbf person pinned against the wall of the cylinder?
(( picture below ))
Explanation / Answer
1)
lets say that the linear speed of the mass m1 is v, so its angualr speed will be w = v/r
where r is the radius of circular motion = 69.9cm or 0.699m
mass m1 = 182.9gm or 0.1829kg
mass m2 = 201.6g or 0.2016kg
since the mass m2 is stable as it is not moving so we can safely say that it will be lifted up againest the gravitional force by centrifugal force of mass m1
so (m1*v2)/r = m2*g
so v = (m2*g*r/m1)1/2 = 2.747 m/s
so angular velocity of mass m1 will be w = v/r = (2.747/0.699) = 3.929 rad/s
2)
radius r = 3.67m
angular speed w = 2.8 rad/s
lets say that the angular speed required to keep the 200lb man attached to the wall is = w
so here m*w2*r >= m*g
w >= (g/r)1/2 >= (9.8/3.67)1/2 >= 1.63 rad/s
so the angular velocity should be greater than 1.63 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.