A bicyclist makes a trip that consists of three parts, each in the same directio
ID: 2078189 • Letter: A
Question
A bicyclist makes a trip that consists of three parts, each in the same direction (due north) along a straight road. During the first part, she rides for 23.3 minutes at an average speed of 9.40 m/s. During the second part, she rides for 30.7 minutes at an average speed of 4.98 m/s. Finally, during the third part, she rides for 12.0 minutes at an average speed of 15.2 m/s. (a) How far has the bicyclist traveled during the entire trip? (b) What is the average speed of the bicyclist for the trip? Number 3960 Units s Number 9.86 Units m/sExplanation / Answer
distance for first part=9.4*23.3*60=13141.2 m
distance for second part=30.7*60*4.98=9173.16 m
for third part =12*60*15.2=10944 m
(a) total distance=33258.36 m
(b) average speed=total distance/total time
time should be taken in seconds
speed=8.39 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.