a simple scr resistive triggering circuit has a total resistance of 2-kohm. if t
ID: 2079942 • Letter: A
Question
a simple scr resistive triggering circuit has a total resistance of 2-kohm. if the supply voltage is 115-crams, 60hz and the scr has an igt of 35mA, how long does it take the SCR to fire after ordered to do so? a simple scr resistive triggering circuit has a total resistance of 2-kohm. if the supply voltage is 115-crams, 60hz and the scr has an igt of 35mA, how long does it take the SCR to fire after ordered to do so? a simple scr resistive triggering circuit has a total resistance of 2-kohm. if the supply voltage is 115-crams, 60hz and the scr has an igt of 35mA, how long does it take the SCR to fire after ordered to do so?Explanation / Answer
igt=V(t)/R=115*sqrt(2)*sin(wt)/2000
w=2*pi*f=120*pi
0.035=115*1.414*sin(120*pi*t)/2000
120*pi*t=sin inverse of(0.035*2000/(115*1.414))=25.49 degrees
convert into radians=25.19*pi/180=0.44488
t=0.44488/(120*3.14)= 1.18 milli seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.