A straight vertical wire carries a current of 1.35A downward in a region between
ID: 2091786 • Letter: A
Question
A straight vertical wire carries a current of 1.35A downward in a region between the poles of a large electromagnet where the field strength is 0.565T and is horizontal. A) What are the direction of the magnetic force on a 1.60cm section of this wire if the magnetic-field direction is toward the east? B) What are the magnitude of the magnetic force on a 1.60cm section of this wire if the magnetic-field direction is toward the east? C) What are the direction of the magnetic force on a 1.60cm section of this wire if the magnetic-field direction is toward the south? D) What are the magnitude of the magnetic force on a 1.60cm section of this wire if the magnetic-field direction is toward the south? E) What are the direction of the magnetic force on a 1.60cm section of this wire if the magnetic-field direction is 10.0 south of west ? F) What are the magnitude of the magnetic force on a 1.60cm section of this wire if the magnetic-field direction is 10.0 south of west ?Explanation / Answer
F= ILB
a) (south)
b) force=1.35*1.6*10^-2 *0.565 = 1.2204*10^-2 N
c) west
d) force=1.35*1.6*10^-2 *0.565= 1.2204*10^-2 N
e) 10.0 north of west
f) force=1.35*1.6*10^-2 *0.565=1.2204*10^-2 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.