A conducting wire is parallel to the y axis. It moves in the positive x directio
ID: 2091885 • Letter: A
Question
A conducting wire is parallel to the y axis. It moves in the positive x direction with a speed of 23 m/s in a magnetic field B = 0. 3 T k^. What are the magnitude and direction of the magnetic force on an electron in the conductor? N i^ + N j^ + N k^ Because of this magnetic force, electrons move to one end of the wire leaving the other end positively charged, until the electric field due to this charge separation exerts a force on the electrons that balances the magnetic force. Find the magnitude and direction of this electric field in the steady state. V/m i^ + V/m j^ + V/m k^ Suppose the moving wire is 2 m long. What is the potential difference between its two ends due to this electric field? VExplanation / Answer
a)F b= 11.04*10^-19 N -j..... b)Fb = 6.9 N -j c) V =13.8 v
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.