A conducting wire is parallel to the y axis. It moves in the positive x directio
ID: 2262454 • Letter: A
Question
A conducting wire is parallel to the y axis. It moves in the positive x direction with a speed of 23 m/s in a magnetic field = 0.3 T .
(a) What are the magnitude and direction of the magnetic force on an electron in the conductor?
N + N + N
(b) Because of this magnetic force, electrons move to one end of the wire leaving the other end positively charged, until the electric field due to this charge separation exerts a force on the electrons that balances the magnetic force. Find the magnitude and direction of this electric field in the steady state.
V/m + V/m + V/m
(c) Suppose the moving wire is 2 m long. What is the potential difference between its two ends due to this electric field?
V
Explanation / Answer
F=q(V X B)...
V X B=-6.9 j....
F=0 Ni -11.04*10^-19 Nj +o Nk.....
B)qE=q(V X B)....
E=(V X B)....
E=0 V/mi-6.9 V/mj+0 V/mk..........
induced potential difference e=B*L*V=13.8 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.