Protons are projected with an initial speed vi = 9.28 km/s from a field-free reg
ID: 2091968 • Letter: P
Question
Protons are projected with an initial speed vi = 9.28 km/s from a field-free region through a plane and into a region where a uniform electric field = ?720 N/C is present above the plane as shown in in the figure below. The initial velocity vector of the protons makes an angle ? with the plane. The protons are to hit a target that lies at a horizontal distance of R = 1.24 mm from the point where the protons cross the plane and enter the electric field. We wish to find the angle ? at which the protons must pass through the plane to strike the target.
Explanation / Answer
Given
Initial velocity vi = 9.28 km/s = 9.28 x 103 m/s
Electric field E = -720 N/C
Range R = 1.24 mm = 1.24 x 10-3 m
Known
Mass of proton mp = 1.67 x 10-27 Kg
Charge of proton e = 1.6 x 10-19 C
Solution
(a)
The horizontal component of velocity
Vix = vicos
The vertical component of velocity
Viy = visin
The net force in x direction
Fx = 0
Hence there is no acceleration in x direction and it travels with constant velocity with no change ( neither in magnitude nor in direction)
The analysis model describes the horizontal motion of the protons above the plane is particle under constant velocity
(b)
The net force in y direction
Fy = Ee - W
Fy = Ee - mpg
Net acceleration
ay = Fy / mp
ay = (Ee/mp) - g
ay = (-720 x 1.6 x 10-19 / 1.67 x 10-27) - 9.8
ay = - 6.9 x 1010 - 9.8
Since g is very much small
ay = a = - 6.9 x 1010 m/s2
‘a’ is the acceleration due to the electric field.
So the proton is under a constant acceleration
The analysis model describes the horizontal motion of the protons above the plane is particle under constant acceleration
(c)
The horizontal distance
R = horizontal velocity x time of flight
R = vicost
The vertical distance travelled
H = viyt + ½at2
Since H = 0
viyt = - ½at2
viy = -at/2
t = -2Visin/a
So
R = vicos( -2Visin/a )
R = -vi2(2sincos)/a
R = -vi2sin2/a
This is similar to equation of free falling objects, which is
R = vi2sin2/g
We just had to consider the effect of electric field on the acceleration
(d)
Since
R = -vi2sin2/a
And a = Ee/mp
R = - vi2sin2mp/eE
(e)
R = - vi2sin2mp/eE
sin2 = -ReE/ vi2mp
Sin2 = - 1.24 x 10-3 x 1.6 x 10-19 x (-720) / (9.28 x 103)2x1.67 x 10-27
Sin2 = 0.993
2 = 83.22o
= 41.61o
Also
Since
Sin2 = sin(180-2)
sin(180-2) = 0.993
2 = 180-83.22
= 96.78/2
= 48.39o
Smallest angle
41.61o
Largest angle
48.39o
(f)
t = -2Visin/a
t = -2Vi mpsin/eE
Smallest period is
tmin = -2 x 9.28 x 103 x 1.67 x 10-27 x sin 41.61 / 1.6 x 10-19 x (-720)
tmin = 0.01787 x 10-5
tmin = 178.7 ns
Largest period is
tmax = -2 x 9.28 x 103 x 1.67 x 10-27 x sin 48.39 / 1.6 x 10-19 x (-720)
tmax = 0.02012 x 10-5
tmax =201.2 ns
Smallest duration
178.7 ns
Largest duration
201.2 ns
Smallest angle
41.61o
Largest angle
48.39o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.