Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a 5kg block with kinetic energy of 30J is about to collide with a spring at its

ID: 2093702 • Letter: A

Question

a 5kg block with kinetic energy of 30J is about to collide with a spring at its relaxed length. As the block compresses the spring, a frictional force between the block and the floor acts on the block. The figure below gives the kinetic energy K(x) of the block and the potential energy U(x) of the spring as functions of position x of the block, as the spring is compressed. What is the increase in thermal energy of the block and floor when a) the block reaches position x=.1m amd b) the spring reaches its maximum compression? c) What is the speed of the block at x=.8m?

Explanation / Answer




a. E = 5*9.8 * 0.1 = 4.9 J



. E = 5*9.8 * 0.4 = 19.6 J


E = 5*9.8 * 0.8 = 39.2 J


v^2 = 39.2*2/5 = 15.68

v = 3.96 m/s



Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote