Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two masses, m1 = 10 kg and m2 = 20 kg, are connected by a string that passes ove

ID: 2096449 • Letter: T

Question

Two masses, m1 = 10 kg and m2 = 20 kg, are connected by a string that passes over a pulley as shown below. The system is released from rest. (a) If the surface of the table is frictionless, calculate the velocity of the blocks after they have moved 2 m. (b) Now, the surface has coefficients of static and kinetic friction of 0.9 and 0.6, respectively. Calculate the velocity of the blocks after they have moved 2 m. (You must use energy methods for this problem.)


the answers are

a) 5.11m/s

b) 4.28m/s

Explanation / Answer

firsiloss in P.E= gain in K.E

20*2*10= 1/2*30*V^2

B)WORK DONE BY FRICTION +LOSS IN P.E= GAIN IN K.E

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote