Two lenses are mounted in a tube such that the distance between them can be vari
ID: 2098443 • Letter: T
Question
Two lenses are mounted in a tube such that the distance between them can be varied. This device can be used as either a telescope or a compound microscope. One lens (the objective) has a focal length of 51 cm.
Find the focal length of the second lens (the eyepiece) such that the magnification |m|=si sN/(fobj feyepiece) of the microscope is the same as the magnification |m|=fobj/feyepiece of the telescope. Assume the distance between the two lenses of the microscope (si+feyepiece) is exactly twice as large as the distance between the two lenses of the telescope. For the near-point distance use sN=25 cm.
Explanation / Answer
We know that length of telescope = fo+fe
So given is
Si+ fe= 2(fo+fe) => Si= 2fo+ fe
And SN = 25 cm
So for magnification to be equal
(2fo+ fe)*25/(fo*fe) = f0/fe
Given fo= 51& assume fe=x
( 102+x)*25 /51x = 51/x
=> 102 +x = 51*51x/25x => x = 2.04m
So m = 51/2.04 = 25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.