4. A 400 cm 3 block of aluminum of density 2.7 g/cm 3 is lowered carefully into
ID: 2102497 • Letter: 4
Question
4. A 400 cm3 block of aluminum of density 2.7 g/cm3 is lowered carefully into a completely full beaker of water. What is the weight of the water, in newtons ( N), that spills out of the beaker? (5 points)
5. A cubic meter of copper has a mass of 8730 kg. The block is lowered into a lake by a strong cable until the block is completely submerged. Draw a free-body diagram for the block showing and labeling all the forces that act on the block.
6. You exert a pressure of 35 N on the head of a thumbtack. The head of the thumbtack has a radius of 10 mm. What is the pressure on your thumb? (Remember the units for pressure and convert accordingly.) (5 points)
Explanation / Answer
weight=mg-rho*v*g
=400*2.7*10^-3*9.8-1000*9.8*0.4*10^-3
=6.664 N
5)upward tension and buyoant force
downwards: weight
6)pressure=F/A
=35/(pi*10*10*10^-6)
=1.11*10^5 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.