1. a pariticle of mass m and speed v collides and sticks to the end of a uniform
ID: 2107750 • Letter: 1
Question
1. a pariticle of mass m and speed v collides and sticks to the end of a uniform solid cylinder of mass M and radius R. If the cylinder is initially at rest and is pivoted about a frictionless axle through its center, what is the final angular velocity of the system after the collision?
answer is 2mv/2mR+MR
2.a force of 15N acts at the end os a 2 meter uniform rod that is pivoted about its center of mass. The rod starts from rest and attains an agular velocity of 10 rad/s in 2 seconds. what is the moment of inertiaof the rod?
answer is 3 rad/s
3. a cylinder of mass M and radius R, whose moment of inertia about its center is 1/2MR^2, rolls without slipping along a level surface at speed v. The maximum vertical height to which it can roll if it ascends an incline is ....
answer is 3v^2/4g
show the work to get to the right answer please
Explanation / Answer
1. by princle of conservastion of momentum
initial momentum= final momentum
mvR= (I + m)w
I=MR^2
PUTTING the values give
w= 2mv/(2mR+ MR)
2.torque provided by force= moment of inertia* angular accn
15*2= I*5
I= 6 kg-m^2
3.
energy conservation principle
gain in potential energy = kinetic energy lost
Mgh= 1/2 Mv^2 + 1/2 Iw^2
I=1/2 MR^2
w=v/R
putting all and solving gives
Mgh= 3/4Mv^2
h= 3*v^2/4g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.