1. a nearly frictionless mass-spring oscillator with a period of 4sec is set int
ID: 2127760 • Letter: 1
Question
1. a nearly frictionless mass-spring oscillator with a period of 4sec is set into motion at t=0 with an initial maximum amplitude of 40cm. After t=100 sec , the maximu amplitude has decreased to 20cm. At what time will the amplitude have decreased to 5cm?
answer: t=300 sec
2. when an auditorium has a solid wall, sound waves will tend to perfectly reflect off the walll (with a 180 degree phase change). If listening to music, as from an orchestra, the incoming and reflected waves will interfere with each other. for a listener sitting 0.5m from the wall what is the lowest frequency wich gets suppressed by this interference?
answer: 165 Hz
3. A microwave oven works by producing standing wavesof leectromagnetic radiation inside a closed housing. Consider a microwave oven which is 30cm wide and which has five standing wave nodes-one at each end of the microwave plus three insdie the oven itself. what does the frequency of the radiation need to be to produce this pattern?
answer: 2.0*10^9 Hz
can you explain this???
Explanation / Answer
1) A = A0 e^(-kt)
so 40 = 20 *e^(-k*100)
k=-0.00693
5 = 40 e^(-0.00693*t)
t=300 s
2) to intefere PLD = lambda/2
PLD = 2*0.5 = lambda /2
lambda = 2
lambda f = v
f = 330/2 = 165 Hz
3) with 5 nodes
L = 2lambda
lambda = 15 cm = .15 m
lambda f = v
f = 3E8/.15 = 2.0E9 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.