A 1000kg car accelerates from rest to 60mph (134m/s) in 10s. During this time, i
ID: 2107949 • Letter: A
Question
A 1000kg car accelerates from rest to 60mph (134m/s) in 10s. During this time, its engine was operating at 3600rpm.
(a) Use the work-energy theorem to find the net work done by the car (Hint: there is no change in potential energy).
Wnet= 89780000J
(b) Determine the number of cycles the engine goes through in 10s.
Ncycles= ? cycles
(c) How much work is done per cycle?
Wnet/cycle= ? J/cycle
(d) Efficiency of an engine is given by ε =Wnet/QH. Now assuming that this engine has an efficiency of ε=20%, find the average heat flow into the engine in each cycle.
Qh= ? J/cycle
I need the answers to b, c, and d
Explanation / Answer
3600/60 = 60cycles/sec * 10 = 600 cycles
wnet/cycles = 14963.3 J/cycle
if your equation is u = w/q, then q = 4.489*10^7 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.