A 1000 kg car is at rest at the top of a hill that is 200 m high with a slope of
ID: 2127017 • Letter: A
Question
A 1000 kg car is at rest at the top of a hill that is 200 m high with a slope of 8%. Neglecting friction calculate the speed of the car at the bottom of the hill if it was allowed to coast down. Does this speed seem reasonable?Why would the car not likely be going that fast? If you neglectedair drag show how you could estimate the friction coefficient for the tires if the actual speed at the bottom was 30 m/s A 1000 kg car is at rest at the top of a hill that is 200 m high with a slope of 8%. Neglecting friction calculate the speed of the car at the bottom of the hill if it was allowed to coast down. Does this speed seem reasonable?Why would the car not likely be going that fast? If you neglectedair drag show how you could estimate the friction coefficient for the tires if the actual speed at the bottom was 30 m/sExplanation / Answer
v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*200) = 62m/s
m*g*h - mue*0.08*m*g*h = 0.5*m*v^2
9.8*200 - mue*0.08*9.8*200 = 0.5*30^2
mue*9.8*0.08*200 = 2410
mue = 15.4
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.