A 1000 kg car carrying two 100 kg football players travels over abumpy \"washboa
ID: 1726597 • Letter: A
Question
A 1000 kg car carrying two 100 kg football players travels over abumpy "washboard" road with the bumps spaced 3.0 m apart. Thedriver finds that the car bounces with a max amplitude when hedrives at a speed of 5.0 m/s. The car then stops and picks up threemore 100 kg passengers.By how much does the car body sag on its suspension when thesethree additional passengers get in?
My attempt:
I tried solving this by figuring out frequency as v /. With frequency, I calculated (2pi*f) whichis equal to K/m. Figuring out K, I found out two separatelengths using L = mg / K and solved for L.
I'm not sure if this is the correct way to solve this problem (itseems a little too simple since this is considered a challengeproblem). Any help would be much appreciated. Thank you.
Explanation / Answer
Given : Mass ( M ) = 1000 kg m = 100 kg x = 3 m v = 5 m/s T = x / v = 3m / 5m/s = 0.6s The external frequency due to the bumps matches thecar's natural frequency fnet = Fo = 1/ T = 1/2k/m1 k = ( 1200kg ) ( 213.14 ) ( 1.667Hz)2 = 131600 N/m m1 = M +2 m = 1200 kg when car at rest Fnet = 0 y = mg /k Initial compression when m1 = 1200kg yi = 0.0894 m m2 = M +5 m = 1500 kg yf = 0.1117 m The car sage on it suspension is =yf - yi = ------- m Solve it I hope it helps youRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.