A door made of a uniform piece of aluminum measures 2m by 1m and has a mass of 1
ID: 2108694 • Letter: A
Question
A door made of a uniform piece of aluminum measures 2m by 1m and has a mass of 15kg. It is supported by two hinges, one located 0.1m from the bottom of the door and one located 0.1m from the top of the door at the vertical edge of the door. Assume that the vertical force each hinge exerts is the same and find the force (in vector components) that each hinge exerts on the door. Hint: remember gravity is exerted at the center of the door and each hinge exerts both a vertical and horizontal force. You must use torque balance here.
Explanation / Answer
area of the door is A = 2 * 1 m^2
mass of the door is m = 15 kg
the force acting on the door due to upper hinge is
F1x = mg * cosA
and F1y = mg - mg sinA
similarly due to the lower hinge
F2x = mg * cosA
and F2y = mg - mg * sinA
the total force in the x and y directions are
Fx = F1x + F2x = 2mg * cosA
and Fy = 2(mg - mg * sinA)
the net force on the door is
F = (Fx^2 + Fy^2)^1/2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.