A 85.1 kg astronaut is working on the en- gines of a spaceship that is drifting
ID: 2109495 • Letter: A
Question
A 85.1 kg astronaut is working on the en-
gines of a spaceship that is drifting through
space with a constant velocity. The astronaut
turns away to look at Earth and several sec-
onds later is 35.4 m behind the ship, at rest
relative to the spaceship. The only way to re-
turn to the ship without a thruster is to throw
a wrench directly away from the ship. The
wrench has a mass of 0.446 kg, and the astro-
naut throws the wrench with a speed of 16.5
m/s.
How long does it take the astronaut to reach
the ship?
Answer in units of s.
Explanation / Answer
using newton's 3rd law there is an equal and opposite force on each. so momentumod wrench = momentum of astronaut.
Mass wrench x Vw = mass astronaut x Va
0.446 x 16.5 = 85.1 x Va
Va = 0.446 x 16.5/85.1 = 0.0864 m/s
time to travel 35.4m = dist/vel = 35.4/0.0864 = 409.722 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.