A 2.0 kg block slides down a frictionless curved ramp, starting from rest at a h
ID: 2111766 • Letter: A
Question
A 2.0 kg block slides down a frictionless curved ramp, starting from rest at a height of h = 1.0 m. The block then slides d = 8.0 m on a rough horizontal surface before coming to rest.
(a) What is the speed of the block at the bottom of the ramp?
______m/s
(b) What is the energy dissipated by friction?
______J
(c) What is the coefficient of friction between the block and the horizontal surface?
______
The answer to part a is 4.43 m/s, the answer to part b is 19.6 J, and the answer to part c is 0.125. I understand part a, but I am completely lost on parts b and c. Please include an explanation with your work and answer. I also may need to ask additional questions. Sorry for the low points; I'm running out.
Explanation / Answer
a.) 1/2mv^2 = mgh
v = 4.43m/s
b.) total intial energy = mgh = 19.62J
same amount of energy is disspated
c.) work done by friction = mu*mg*d = 19.62
mu = .125
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.