A single rectangular loop of wire with width w = 32.6 cm and length L = 73.3 cm
ID: 2112199 • Letter: A
Question
A single rectangular loop of wire with width w = 32.6 cm and length L = 73.3 cm is situated so that part is inside a region of uniform magnetic field of 0.443 T and part is outside the field. The total resistance of the loop is 0.219 %u03A9. Calculate the force F required to pull the loop from the field (to the right) at a constant velocity of 3.58 m/s. Neglect gravity.
F =
HINT: What current is induced when the loop is pulled from the field? What is the magnetic force on the current-carrying wire of the loop?
Please include solution as well as answer
Explanation / Answer
A single rectangular loop of wire with width w = 32.6 cm and length L = 73.3 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.