A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing t
ID: 2113349 • Letter: A
Question
A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing the principles of projectile motion, he decides to perform a simple experiment at the indoor firing range. The soldier hangs a target a distance of d=103 m from the end of the barrel. The rifle is mounted so that the bullet exits moving horizontally at the same height as the bullseye. After 6 trials, the soldier tabulates the values he measured for the distance, h, from the bullseye to the bullet strike. Bullet drop, h, in cm: 6.14, 7.23, 7.47, 6.27, 7.38, 6.18 What is the most accurate muzzle velocity that the soldier can report to his sergeant? What is the uncertainty in this measurement?
Explanation / Answer
From each drop, we can calculate the time of travel
Apply d = vot + .5at^2
.0614 = (0) + (.5)(9.8)(t)^2
t = .1119 sec
Then d = vt for the muzzle velocity
103 = v(.1119)
v = 920 m/s
Do this for each value of h
For 7.23 cm
.0723 = (0) + (.5)(9.8)(t^2)
t = .1215 sec
103 = (v)(.1215)
v = 847.9 m/s
The results for the rest are as follows...
For 7.47 cm, t = .1235 sec and v = 834.2 m/s
For 6.27 cm, t = .1131 sec and v = 910.5 m/s
For 7.38 cm, t = .1227 sec and v = 839.3 m/s
For 6.18 cm, t = .1123 sec and v = 917.2 m/s
The average value for the muzzle velocity is
(920 + 847.9 + 834.2 + 910.5 + 839.3 + 917.2)/6
v = 878.2
The uncertainty is + or - 44 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.