A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing t
ID: 2118055 • Letter: A
Question
A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing the principles of projectile motion, he decides to perform a simple experiment at the indoor firing range. The soldier hangs a target a distance of d=106 m from the end of the barrel. The rifle is mounted so that the bullet exits moving horizontally at the same height as the bullseye. After 6 trials, the soldier tabulates the values he measured for the distance, h, from the bullseye to the bullet strike.
Bullet drop, h, in cm:
5.92
7.34
7.25
6.27
7.38
6.07
What is the most accurate muzzle velocity that the soldier can report to his sergeant?
What is the uncertainty in this measurement?
Explanation / Answer
let v be the most accurate muzzel velocity
the distance is d = 106 m
we know that
v^2 - u^2 = 2gd
or v^2 = u^2 + 2gd
or v = (u^2 + 2gd)^1/2
where u = 0 and g = 9.8 m/s^2
according to the uncertanity principle we have
dx x dp = (h/2pi)
where dx is the average value of h and dp is equal to m x v,where m is mass of bullet
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.