A ball is attached to one end of a wire, the other end being fastened to the cei
ID: 2114177 • Letter: A
Question
A ball is attached to one end of a wire, the other end being fastened to the ceiling. The wire is held horizontal, and the ball is released from rest (see the drawing). It swings downward and strikes a block initially at rest on a horizontal frictionless surface. Air resistance is negligible, and the collision is elastic. The masses of the ball and block are, respectively, 1.7 kg and 2.4 kg, and the length of the wire is 1.23 m. Find the velocity (magnitude and direction) of the ball (a) just before the collision, and (b) just after the collision.
Explanation / Answer
the ball converts its PE to KE, so has a speed before impact of
1/2 m v^2 = m g L
v = Sqrt[2 g L] = Sqrt[2 x 9.8m/s/s x 1.17m] = 4.78m/s directed toward the right
the collision is elastic, so both momentum and energy are conserved, we have then:
from momentum conservation:
1.7kg x 4.78m/s = 1.7 kg Va + 2.4 Vb where Va, Vb are the speed of the ball, block after collision
energy conservation gives us
1/2 x 1.7kg x (4.78m/s)^2 = 1/2 x 1.7kg x Va^2 + 1/2 x 2.4 kg x Vb^2
we can write the momentum equation as
Vb = (8.13-1.7Va)/2.4 = 3.38 - 0.71Va
substitute this into energy:
(and divide through by 1/2):
38.8 = 1.7Va^2 + 2.4(3.38-0.71Va)^2
this gives you a quadratic in Va...expand and solve for Va
(I get Va=-3.78)
use the relationship for Vb and find Vb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.