A block of mass m = 1.20kg is attached to a spring of force constant k = 850N/m
ID: 2116037 • Letter: A
Question
A block of mass m = 1.20kg is attached to a spring of force constant k = 850N/m as shown below. The block is pulled to position Xi = 8.00cm to the right of the equilibrium and released from rest.
(a) Find the speed of the block as it passes the equilibrium point of the horizontal surface is frictionless.
(b) Find the speed of the block as it passes the equilibrium point if the coefficient of friction between the block and the surface is Uk = 0.250.
Please help, it is a homework problem I cannot seem to understand.
I cannot get the picture but the spring is on the left side of the object. The spring goes from a wall to the mass
Explanation / Answer
Set the spring energy (1/2)kx^2 equal to the kinetic energy and solve for v, v = 2.129 m/s, and for b) subtract the work done by friction, F*d, from the spring energy and set that equal to the kinetic energy, we find v = 2.035 m/s.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.