A block of mass m 1 = 34 kg on a horizontal surface is connected to a mass m 2 =
ID: 2141940 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 34 kg on a horizontal surface is connected to a mass m2 = 19.6 kg that hangs vertically as shown in the figure below. The two blocks are connected by a string of negligible mass passing over a frictionless pulley. The coefficient of kinetic friction between m1 and the horizontal surface is 0.25. (Assume gravity acts toward the +y direction and the +x-axis is parallel to the surface and to the right.)
A block of mass m1 = 34 kg on a horizontal surface is connected to a mass m2 = 19.6 kg that hangs vertically as shown in the figure below. The two blocks are connected by a string of negligible mass passing over a frictionless pulley. The coefficient of kinetic friction between m1 and the horizontal surface is 0.25. (Assume gravity acts toward the +y direction and the +x-axis is parallel to the surface and to the right.) What is the acceleration of the hanging mass? Determine the tension in the cord.Explanation / Answer
for m1
T - friction = m1a
T- u*m1g = m1a --------(1)
m2g - T = m2a ----(2)
adding 1 and 2
m2g - um1g = (m1+m2)*a
19.6*9.8 - 0.25*9.8*34) = (34+19.6)*a
a = 2.02947 m/s^2
T = m2(g-a)
T = 19.6(9.8 - 2.02947) = 152.3 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.