Confused with how to set up, and execute the steps of this problem. A series RCL
ID: 2118418 • Letter: C
Question
Confused with how to set up, and execute the steps of this problem.
A series RCL circuit driven at angular frequency %u03C9 = 505 rad/s has a capacitive reactance XC = 851 %u03A9, an inductive reactance XL = 551 %u03A9 and a resistance R = 351 %u03A9. The resulting oscillating current has a maximum of Imax = 0.9 A. The resistor, capacitor and inductor are in series with the generator.
1) What is the total impedance, Z?
2) What is the maximum value of the voltage across the capacitor?
3) What is the rms value of the voltage across the resistor?
4) What is the average power consumption of the circuit?
Explanation / Answer
a)
Z=sqrt[R^2+(XL-XC)^2] =sqrt[351^2+(551-851)^2]
Z=461.74 ohms
b)
Vc =IXc =0.9*851 =765.9 V
c)
Irms =Imax/sqrt(2) =0.9/sqrt(2) =0.6364 A
Vr =Irms*R =0.6364*351 =223.38 V
d)
Pav =Irms^2*R =0.6364^2*351 =142.16 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.