Can someone help me please? For most of the examples of thin film interference w
ID: 2122003 • Letter: C
Question
Can someone help me please?
Explanation / Answer
a)
For constructive interference path difference = n*wavelength
;n=0,1,2,3.......
depth = d = 2 ft .let theta = 0, order = m =1
Here path difference = 2d cos theta = 2*2*0.3048 = wavelength
wavelength = 1.2192 m , It is in very High frequency -High frequency spectrum.
for destructive interference, path difference = (n+0.5)*(wavelength)
;n=0,1,2,3.......
depth = d = 2 ft .let theta = 0, order = m =1
Here path difference = 2d cos theta = 2*2*0.3048 = 1.5*wavelength
wavelength = 0.8128 m
It is in Ultra High frequency- Ver High frequency spectrum.
b)It won't be possible, because we won't be able to see the interference as they are of high wavelength than visible light.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.