Two forces, of magnitude F1 = 80.0 N and F2 = 45.0 N, act in opposite directions
ID: 2122198 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitude F1 = 80.0 N and F2 = 45.0 N, act in opposite directions on a block which sits atop a frictionless surface. Initially, the center of the block is at position xi = -1.00 cm. At some latertime, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 2.00 cm.
(a) Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1= 80.0 N as the block moves from xi = -1.00 cm to xf = 2.00 cm.
(b) Find the work W2 done by the force of magnitude F2= 45.0 N as the block moves from xi = -1.00 cm to xf = 2.00 cm.
(c) What is the net work, W_net, done on the block by the two forces?
(d) Determine the change, K_f - K_i, in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -1.00 cm to xf = 2.00 cm.
Explanation / Answer
(a) work done = force*displacement
=> W1 = 80*0.03 = 2.4 J
(b) W2 = F2*d
=> W2 = 45*0.03 = 1.35 J
(c) net work done = W1 - W2
so W_net = 2.4 - 1.35 = 1.05 J
(d) by kinetic energy work theorem,
change in kinetic energy = net work done
=> K_f - K_i = W_net
so K_f - K_i = 1.05 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.