A 15.0 k g block is attached to a very light horizontal spring of force constant
ID: 2122445 • Letter: A
Question
A 15.0kg block is attached to a very light horizontal spring of force constant 400N/m and is resting on a smooth horizontal table. (See the figure below (Figure 1) .) Suddenly it is struck by a 3.00kg stone traveling horizontally at 8.00m/s to the right, whereupon the stone rebounds at 2.00m/s horizontally to the left.
part a
Find the maximum distance that the block will compress the spring after the collision.(Hint: Break this problem into two parts - the collision and the behavior after the collision - and apply the appropriate conservation law to each part.)
Explanation / Answer
using momentum conservation on block and stone ,
15 x 0 + 3 x 8 = 15u + 3 x -2
u = 2 m/s
after that using energy conservation on block-spring system,
kx^2/2 = mv^2/2
400x^2/2 = 15 x 2^2/2
x = 0.387 m or 38.7 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.