Two parallel plates, each of area 5.00 cm 2 , are separated by 2.00 mm with puri
ID: 2123037 • Letter: T
Question
Two parallel plates, each of area 5.00 cm2, are separated by 2.00 mm with purified nonconducting water between them. A voltage of 7.00 V is applied between the plates. Calculate the following. (a) the magnitude of the electric field between the platesN/C
(b) the charge stored on each plate
nC
(c) the charge stored on each plate if the water is removed and replaced with air
nC
(a) the magnitude of the electric field between the plates
N/C
(b) the charge stored on each plate
nC
(c) the charge stored on each plate if the water is removed and replaced with air
nC
Explanation / Answer
a) E = V/d = 7/2.0E-3=3500
b) Q = CV =80.4*8.85E-12*5.0E-4*7/2.0E-3=1.245 nC
c) Q= 8.85E-12*5.0E-4*7/2.0E-3=0.0155 nC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.