When a thin 20.0cm iron rod moves with a constant velocity of 4.00m/s perpendicu
ID: 2123438 • Letter: W
Question
When a thin 20.0cm iron rod moves with a constant velocity of 4.00m/s perpendicular to the rod in the direction shown in figure , the induced emf across its ends is measrued to be .300V
Part a
What is the magnitude of the magnetic field
B=?
Part B which point is at a higher potential A or B
Part C
If the bar is rotated clockwise by 90.0 degrees in the plane of the paper, but keeps the same veloicty, what is the potential difference induced across its ends.?
Vab=?V
When a thin 20.0cm iron rod moves with a constant velocity of 4.00m/s perpendicular to the rod in the direction shown in figure , the induced emf across its ends is measured to be .300V What is the magnitude of the magnetic field B=? If the bar is rotated clockwise by 90.0 degrees in the plane of the paper, but keeps the same velocity, what is the potential difference induced across its ends.?Explanation / Answer
length of the rod is L = 20.0 cm = 20.0 x 10^-2 m
the speed of the rod is v = 4.00 m/s
let m be the mass of the rod and I be the current flowing through it
the weight of the rod is
w = m x g
where g = 9.8 m/s^2
the magnetic force on the rod is
F = B x I x L x sinA
where A = 90o
here,w = F
or B x I x L = m x g
or B = (m x g/I x L)
where B is the magnetic field
let E be the electric field
we know that
v = E/B
or E = v x B
the potential difference is
Vab = E x L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.