A beam of 6Li and 7Li passes through a velocity selector and eneters a mass spec
ID: 2123793 • Letter: A
Question
A beam of 6Li and 7Li passes through a velocity selector and eneters a mass spectrometer. a) if the diameter of the orbit of the 6Li is 15 cm, what is the diameter of the orbit of 7Li? b) it is known that the ions eneters the spectrometer at a velocity v= 1.2 * 10^5 m/s. The magnetic field in the velocity selector is Bs = 0.60T. The electric field is created by a capacitor with the distance between plates d = 4mm. What must be the voltage across the capacitor? c) what is the mass of the 6Li ion, if the magnetic field in the mass spectrometer is B = 0.1T?
Explanation / Answer
a.) D7=D6(7/6)=15*(7/6)=17.5 cm
b.)v=E/B
So E=vB=1.2x10^5*0.6=72000
E=V/d
72000=V/0.004
So V=288 Volts
Voltage across the capacitor=288 Volts
c.)m=6(0.1/0.6)=1 gram
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.