Approximately 0.1 % of the bacteria in an adult human\'s intestines are Escheric
ID: 2125179 • Letter: A
Question
Approximately 0.1% of the bacteria in an adult human's intestines are Escherichia coli. These bacteria have been observed to move with speeds up to 15 ?m/s and maximum accelerations of 166 ?m/s2. Suppose an E. coli bacterium in your intestines starts at rest and accelerates at 150?m/s2.
How much time is required for the bacterium to reach a speed of 12 ?m/s? using two significant figures
How much distance is required for the bacterium to reach a speed of 12 ?m/s? using two significant figures
Please show your work so I can understand how to answer these type of questions.
Explanation / Answer
v=u+at. U=0 since initial velocity is zero. v= 12m/s, and a = 150m/sec^2. So t = v/a=12/150sec = .08sec
this is the time taken.
Distance travelled S = (1/2)at^2, since u = 0.
S= (1/2)at^2 = (1/2)*150*.08^2 = .48
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.